Víte, jak často měnit nábytek v dětském pokoji?
Než se ohlédneme, odloží plenky a rozběhnou se po vlastních zprvu možná trochu nejistých nožkách do světa, aby ho poznaly. Naše děti nám doslova rostou před očima a spolu s tím se mění i jejich nároky a potřeby na dětský pokoj a jeho vybavení nábytkem. Víte, kdy je zapotřebí změnit pokojíček a co všechno je důležité si při změnách pohlídat?
Psychologové doporučují, aby každé dítě mělo svůj vlastní prostor, který bude patřit jen a jen jemu, a to bez ohledu na počet sourozenců v rodině. Podle odborníků by se v případě dětského pokoje mělo počítat zhruba s místností 16 metrů čtverečních pro jednoho až dvě děti, i když je zřemé, že ne ve všech domácnostech to je možné. Jak by takový dětský pokoj měl v různých fázích života dítěte vypadat a na co si dát při jeho výběru pozor?
Miminko a první dětský nábytek
Současným trendem je vybavit dětský pokojík nábytkem už pro novorozence. Takový dětský pokoj pak obvykle slouží zhruba 3 roky. Možná nepatříte k rodičům, kteří investují vysoké částky ještě před narozením svého prvního potomka do vybavení pokojíčku dětským nábytkem. Nakoupíte jen nezbytné kousky jako je postýlka, přebalovací pult nebo komoda a po vhodném nábytku se začnete poohlížet až ve chvíli, když děťátko povyroste.
Impulzem k výměně je obvykle chvíle, kdy potomek nastupuje do mateřské školky. Někteří rodiče navíc řeší dilema, kdy jedno dítě už sice novorozeneckému nábytku odrostlo, ale druhý potomek ještě ne. Pokud nemají dost prostoru, aby mělo každé dítko vlastní dětský pokoj, musí najít vhodný kompromis, který bude vyhovovat oběma. „V takové chvíli řešíme dětské pokoje individuálně, dle konkrétní prostorové dispozice, abychom vyhověli všem nárokům malých i větších dětí a samozřejmě i bezpečnostním rizikům a estetickým nárokům jejich rodičů.“ říká Jiří Hrubý ze společnosti Nábytek MAX, jenž se věnuje výrobě zakázkového nábytku na míru.
Nástup do školky
Ve třech letech dítěte je ten pravý čas k celkové obměně nebo k prvnímu vybavení pokojíčku jeho vlastním dětským nábytkem. Ideální je při této příležitosti také nově vymalovat či vytapetovat. Vyměnit postýlku za větší, rostoucí nebo rovnou za dospěláckou, která dětem vyhovuje nejen na spaní, ale i na hraní. Více prostoru znamená více zábavy, stále je však zapotřebí mít na paměti bezpečnost dětí. Platí to především u patrových postelí, ale vážná zranění si lze přivodit i v posteli, která má pelest pár centimetrů nad zemí. Ale nejsou to jen postele, kde hrozí zranění. Nebezpečné jsou také rohy nábytku, nepřipevněné skříňky, které se mohou převrhnout, když na ně dítě leze a spousty dalších nástrah.
Co se týká vybavení dětským nábytkem, pak by dítě v tomto věku už mělo mít svůj vlastní psací nebo pracovní stůl, kde si bude moct malovat, tvořit a kutit dle libosti. K tomu vhodnou židli, která bude bezpečná a přiměřeně vysoká. V pokoji pro takto velké dítě je důležité mít dostatek prostoru na hraní a uložení hraček, které se zatím ještě relativně rychle mění. Co baví dítě ve 3 letech není obvykle tím, co jej zaujme ve čtyřech nebo pěti.
Dětský pokoj a nástup do školy
Být školákem je velká zodpovědnost a spolu s tím vzrůstají také nároky na pracovní místo v dětském pokoji, osvětlení, úložné prostory na knihy, sešity a další školní pomůcky. Jinými slovy se život dítěte i celé rodiny převrátí vzhůru nohama. Nejpozději v tento okamžik je nejvyšší čas vybavit dětský pokoj vhodným a kvalitním nábytkem, který splňuje řadu nároků, poroste spolu se školákem a bude natolik kvalitní, že vydrží dalších osm až deset let plných her a sourozeneckých bojů.
Hurá na střední
S pubertou se nároky dětí výrazně mění a navíc mají potřebu svůj svět před ostatními schovat ideálně někam pod zámek. Adolescenti už obvykle nechtějí akceptovat vkus svých rodičů a preferují svůj vlastní „Že je příliš tmavý, výstřední, nebo jinak specifický? Nevadí, poradíme si i s nestandardními požadavky. Zařídíme, aby nový nábytek byl dostatečně cool pro jakoukoliv dospívající osobnost.“ představuje nabídku společnosti Nábytek MAX zaměřenou na dětské pokoje Jiří Hrubý.